سوالات متداول – پرسش و پاسخ | فروشگاه اینترنتی آی لنز

شما میتوانید با کلیک بر روی هر یک از گزینه های زیر سوالات مربوط به آن دسته را مشاهده نمایید

سوالات عمومی

1آیا استفاده از لنز محدودیت سنی دارد ؟
ملاک اصلی استفاده از لنز سن افراد نیست بلکه به مسئولیت پذیری و آگاهی افراد در استفاده صحیح از لنز و نگهداری آن بر اساس رعایت بهداشت بستگی دارد و توصیه می شود کودکانی که قصد استفاده از لنز را دارند با تجویز پزشک و تصمیم والدین صورت گیرد .
2چگونه لنز اصل را از لنز تقلبی تشخیص دهیم ؟
راه تشخیص لنز اصل از تقلبی دارا بودن برچسب کالا و تاییدیه بهداشت می باشد و لازم است بدانید لنزهای استاندارد می بایست سایز تحدب مناسبی با چشم افراد داشته باشند .
3عوارض خوابیدن با لنز چیست ؟
لازم است بدانید که در هنگام خواب هم اکسیژن به قرنیه چشم می رسد و اگر در هنگام خواب لنزها را از چشم خود خارج نکنید مانع عبور اکسیژن به قرنیه چشم شده و خطراتی از جمله ورم چشم ، قرمزی چشم ،تاری دید ، خارش و عفونت های شدید به همراه خواهد داشت .
4چه کسانی نمی توانند از لنز استفاده کنند ؟
استفاده از لنز برای برخی از افراد توصیه نمی شود به عنوان مثال برای کسانی که مبتلا به بیماری هایی مانند عفونت های چشم ، عفونت های پلک ، کم کاری غدد ترشح اشک و خشکی چشم می باشند .
5لنز را باید قبل از آرایش استفاده کنیم یا بعد از آرایش ؟
همیشه قبل آرایش کردن لنز را در چشم قرار دهید و بعد آرایش کنید و برای برداشتن ابتدا لنز را از چشم خارج کنید و درون ظرف مخصوص لنز بگذارید و بعد آرایش خود را پاک کنید,تا مواد آرایشی کمتر با لنز تداخل کند و مواد آرایشی داخل چشم نشود.
6عوارض ناشی استفاده از لنزهای غیر استاندارد چیست ؟
شایع ترین عوامل استفاده از لنزهای غیر استاندارد تاری چشم ، ریزش اشک و یا احساس کردن یک جسم خارجی درون چشم است که توصیه میشود در صورت مشاهده یکی از این عوامل بلافاصله لنزها را از چشم خارج کرده و چشم ها را شستشو دهید .
7دلیل تار شدن چشم هنگام استفاده از لنز چیست ؟
چند عامل در هنگام استفاده از لنز وجود دارد که باعث تاری چشم میشود مانند رسوب گرفتن لنزها ، آلوده شدن توسط مواد آرایشی و یا ترشحات و رسوبات اشک که در این مواقع می بایست لنزها را بیرون از چشم خود خارج کنید و آنها را کاملا با محلول شستشوی لنز ضد عفونی و پاک کنید .
8آیا می توان با لنزها حمام رفت ؟
هرگز هنگام استحمام از لنز استفاده نکنید زیرا آب های لوله کشی آلوده به نوعی انگل به اسم ( اکانتا موبا ) هستند که لنزها را آلوده میکند و موجب عفونت در قرینه چشم می شود .
9آیا حرارت به لنزها آسیب می زند ؟
به دلیل پلاستیکی بودن جنس لنزها به سرعت تحت تاثیر حرارت تغییر حالت داده و نرم می شوند و این فرآیند باعث چسبیدن لنز به قرنیه چشم می گردد که لازم است بدانید بخار حمام و سونا هم میتواند این تاثیر را داشته باشد .
10چه عاملی باعث بیرون افتادن لنزها از چشم میشود ؟
اگر لنزها را هنگام استفاده پشت و رو در چشم قرار دهید این عمل باعث قرار نگرفتن لنز و بیرون افتادن آن از چشم میشود .
11چگونه پشت و رو بودن لنز را تشخیص دهیم ؟
هنگامی که لنز را روی انگشت خود قرار میدهید اگر لنز به حالت کاسه ای شکل درآمد روی لنز و اگر به حالت کاسه ی برعکس قرار گرفت پشت لنز می باشد .
12آیا میتوان با لنز ورزش کرد ؟
توصیه میشود این عمل انجام نشود زیرا لنزها به کنارهای چشم حرکت میکند .
13آیا گذاشتن و برداشتن لنز کار سختی است ؟
کسانیکه برای اولین بار از لنز استفاده میکنند شاید به دلیل عدم آگاهی در استفاده صحیح از لنز به چشمان خود آسیب برسانند اما می توان با توجه به دستور العمل های تجویز کننده و یا مشاهده فیلم های آموزشی به این امر سهولت بخشید .

سوالات مربوط به لنز رنگی

1بهترین مارک لنز رنگی در بازار چیست ؟
برای انتخاب و خرید بهترین مارک لنز رنگی میبایست به رعایت استانداردهای تولید و همچنین به اخذ مجوز بهداشت و تاییدیه بین المللی که FDA نام دارد از سوی کمپانی تولید کننده توجه کنید تا بتوانید بهترین مارک لنز را تشخیص دهید و همچنین تنوع رنگی لنزها و کیفیت بالای لنز و قیمت مناسب آن هم باید در نظر گرفت .
2اگر از لنزهای رنگی بیش از مدت معین استفاده نماییم چه اتفاقی می افتد ؟
از زمانیکه لنز را داخل چشم خود قرار میدهید چربی و رسوب به مرور زمان به روی لنز می نشیند و باعث کاهش نفوذ اکسیژن به قرنیه چشم می شود که اگر از لنز بیش از مدت مشخص استفاده نمایید قرنیه چشم را از اکسیژن کافی محروم ساخته و باعث بروز مشکلاتی مانند عفونت های باکتریال در چشم خواهد شد .
3برای چشمان تیره چه رنگ لنزی بهتر است ؟
بهترین رنگ لنز برای چشمان تیره رنگ های مات است همچنین رنگ های عسلی و فندقی میتواند چشمان شما را طبیعی تر نشان دهد اما اگر میخواهید چهره شما بیشتر تغییر کند و یا دارای پوست تیره تری هستید از رنگ های روشن تر مانند یخی و خاکستری استفاده کنید .
4چه رنگ لنزی برای چشمان روشن مناسب تر است ؟
برای افرادی که چشمان روشنی دارند توصیه میشود از رنگ های تیره مثل قهوه ای استفاده کنند و اگر مایل به تغییرات بیشتر هستند میتوانند از رنگهای روشن تر مانند آبی و یخی استفاده کنند .
5آیا میتوان بعد از عمل لیزیک از لنز رنگی استفاده کرد ؟
بله اما بهتر است بین 3 الی 6 ماه بعد از عمل لیزیک از لنز رنگی استفاده کنید .
6حداکثر زمان استفاده از لنز رنگی در طول روز چقدر است ؟
حداکثر زمان استفاده از لنز در طول روز 6 ساعت میباشد که بهتر است برای سلامت چشم زمان کمتری از لنز استفاده شود .

سوالات مربوط به لنز طبی

1مزایای استفاده از لنز طبی چیست ؟
لنزها به دلیل زیبایی و نامرئی بودن و همچنین سبکی باعث توانسته اند تا جایگزین مناسبی برای عینک ها باشند که از دیگر مزایای لنز طبی میتوان به دید بهتر و واقعی تر اشاره کرد .
2چه مارک لنز طبی از همه بهتر است ؟
همانطور که می دانید چشم یکی از مهمترین اعضای بدن انسان است پس دقت داشته باشید مارک لنزی را انتخاب کنید که دارای تاییدیه بهداشت و جوزهای بین المللی باشد .
3در طول روز چند ساعت از لنز طبی میتوان استفاده کرد ؟
برای استفاده از لنزهای طبی معمولا بیشتر از 8 ساعت در روز توصیه نمی شود .
4آیا میتوان بدون تجویز پزشک از لنز طبی استفاده کرد ؟
بهتر است افرادی که میخواهند از لنزهای طبی استفاده کنند با مشورت پزشک یا اپتومتر از لنز طبی استفاده کنندد چون لنز یک نوع وسیله پزشکی محسوب می شود و باید تحت نظر یک متخصص انجام گیرد .
5عمر لنزهای طبی چقدر است ؟
عمر لنزهلی طبی نسبت به مدت زمان استفاده از آن بین 3 تا 12 ماه می باشد که همیشه تاریخ انقضاء و زمان استفده آن بر روی جعبه محصول درج شده است .

سوالات مربوط به لنز آستیگمات یا توریک

1لنز آستیگمات یا توریک چیست ؟
آستیگمات یا توریک نوعی بیماری چشم است که به واسطه آن دید چشم تار و ناهموار می شود و بینایی با مشکل روبرو میشود که این مشکل توسط لنز ، عینک و یا عمل چشم برطرف می شود .
2آیا برای افراد آستیگماتیسم لنز وجود دارد ؟
بله - لنزهای آستیگمات یا توریک برای کسانی که دارای بیماری آستیگمات می باشند طراحی گردیده که در حال حاضر فقط با کاربرد طبی مورد استفاده قرار می گیرد .
3آیا برای استفاده از لنزهای آستیگمات محدودیتی وجود دارد ؟
استفاده از لنز آستیگمات برای افرادی که دارای بیماری های پلک مانند بلغاریت و یا افرادی که مبتلا به بیماری های چشم از جمله خشکی چشم و تب خال می باشند محدودیت ایجاد میکند . قابل توجه است کسانی هم که در آب و هوای خشک سکونت دارند بهتر است از استفاده لنز آستیگمات خودداری کنند .
4آیا لنز آستیگمات جایگزین خوبی برای عینک است ؟
در برخی موارد بله - بعضی افراد از لحاظ ظاهری تمایل به استفاده از عینک ندارند و از طرفی دیگر معمولا با عینک اشیاء کوچکتر از اندازه واقعیشان دیده میشوند در حالی که لنز دید بهتری نسبت به عینک دارد که میتوان لنز را جایگزین مناسبی برای عینک نامید .
5آیا افراد آستیگمات میتوانند از لنز نرم استفاده کنند ؟
اگر افراد آستیگمات از لنزهای نرم استفاده کنند نمره چشم آنها به طور کامل پوشش داده نمیشود و دید شفافی نخواهند داشت .

سوالات مربوط به محلول شستشو و نگهداری لنز

1نحوه صحیح شستشو و نگهداری لنز چگونه است ؟
پس از استفاده از لنز ابتدا دست های خود را به خوبی شسته و خشک کنید سپس لنز را در کف دست خود قرار داده و مقداری محلول لنز روی آن بریزید به طوری که مایع لنز کل لنز را پوشش دهد . بعد از این مرحله با انگشت خود لنز را به آرامی ماساژ دهید تا کاملا تمیز شود . حالا میتوانید لنزها را در ظرف لنز که محتوی محلول مخصوص لنز می باشد قرار دهید . لازم به ذکر است پس از هر بار استفاده از لنز ظرف لنز خود را با آب جوش و مایع لنز شستشو دهید تا کاملا ضد عفونی شود .
2بهترین محلول شستشوی لنز کدام است ؟
از ویژگی مهم یک محلول لنز خوب قدرت ضد عفونی و پاک کنندگی بالای آن است . همچنین شفافیت محلول لنز هم از شاخصه مهم محلول لنز خوب به شمار می آید .
3آیا میتوان لنزها را در سرم نگهداری کرد ؟
خیر به دلیل اینکه سرم خاصیت ضد عفونی و ضد باکتری ندارد و نمی تواند جایگزین مناسبی برای محلول لنز باشد و حتی این عمل می تواند به چشم ها آسیب جدی برساند .
4آیا میتوان لنزها را با سرم شستشو داد ؟
بله لنزها را با سرم هم می توان شستشو داد اما بهتر است این عمل انجام نگیرد زیرا سرم های نمکی به تنهایی قادر به ضد عفونی و پاک کردن آلودگی از لنزها نمی باشند و توصیه می شود لنزها را با محلول مخصوص خود شستشو داد .
5لنزها تا چه مدت قبل از استفاده باید در محلول لنز بمانند ؟
لنزها را حداقل 5 ساعت قبل از مصرف در محلول قرار دهید تا کاملا ضد عفونی شوند .
6چگونه میتوانیم یک مایع لنز خوب تهیه کنیم ؟
توصیه آی لنز به شما در درجه اول جهت تهیه یک مایع لنز خوب داشتن تاییدیه بهداشت و مجوزهای لازم می باشد . محلول لنزهای چند منظوره که به تازگی وارد بازار شده اند با به کارگیری تکنولوژی نسل 3 که قادر به از بین بردن 3 میلیون باکتری در کمتر از نیم ساعت می باشند و دارای قرص های آنتی باکتریال و قطره آرتلاک نیز هستند انتخاب مناسبی برای یک مایع لنز خوب است .
7چند نوع محلول لنز وجود دارد ؟
محلول لنز کاربردهای متفاوتی نسبت به نوع لنزی که شما استفاده میکنید دارند که میتوان به محلول لنز فصلی و سالانه ، محلول لنز ضد عفونی کننده و محلول لنز چند منظوره اشاره کرد .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *